صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

نشت یابی 4771 کیلومتر خط تغذیه و شبکه توزیع گاز در استان چهارمحال و بختیاری

مدیر عامل شرکت گاز استان چهارمحال و بختیاری از نشت یابی بیش از 4771 کیلومتر و تغذیه و شبکه توزیع گاز در هشت ماهه نخست سال جاری در سطح استان خبر داد.

نشت یابی 4771 کیلومتر خط تغذیه و شبکه توزیع گاز در استان چهارمحال و بختیاری

مدیر عامل شرکت گاز استان چهارمحال و بختیاری از نشت یابی بیش از 4771 کیلومتر و تغذیه و شبکه توزیع گاز در هشت ماهه نخست سال جاری در سطح استان خبر داد.
با اشاره به اهمیت فرآیند نشت یابی و بازرسی در شناسایی و کنترل نقاط مخاطره‌آمیز و همچنین جلوگیری از هدر رفت انرژی گفتند : با توجه به سوخت گازطبیعی در سبد انرژی کشور و همچنین گستردگی شبکه های گازرسانی و تجهیزات و متعلقات آن و ضرورت بازرسی و کنترل آنها به منظور جلوگیری از هدر رفتن سرمایه ملی، فرایند نشت یابی و بازرسی از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار است.
وی افزود: کل شبکه گازرسانی استان 5929 کیلومتر می باشد که از مجموع 4771 کیلومتر نشت یابی صورت گرفته شده در حدود 2609 کیلومتر مربوط به شبکه های پلی اتیلن و 2162 کیلومتر مربوط به خطوط فلزی بوده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان اظهار داشت: انجام این اقدامات افزایش ضریب ایمنی، بهبود بهره‌وری، جلوگیری از خطرات احتمالی،کاهش هدررفت گاز و آلودگی های زیست محیطی را به همراه داشته ؛ضمن این که موجب حفظ و صیانت از گاز طبیعی و همچنین نگهداشت تأسیسات و تجهیزات گاز رسانی نیز می شود .

در ادامه مهندس مظاهری ، رئیس بازرسی فنی در خصوص دلایل ایجاد و مهمترین علت نشتی لوله های گاز به موارد ذیل اشاره نمودند :
نشت گاز به علل متعدد در لوله های گاز و تاسیسات گازی روی میدهد که مهم‌ترین آنها عبارت است از :
الف – خوردگی : در اثر نقص در عایق کاری و یا این که اجرا نکردن حفاظت کاتدی درست سطح لوله ها , قابلیت و امکان پیدایش خوردگی موجود است . گرچه خوردگی ها به صورت بیشتر در سطح های فرنگی لوله ها واقعه می افتد اما قابلیت و امکان پیدایش خوردگیداخلی چه در لوله ها و چه در ظروف عملیاتی به جهت وجود ترکیبات خورنده ای نظیر ئیدروژن سولفوره و آب هم موجود است .
ب – سایش داخلی : در اثر وجود ناخالصی های ملازم تخت گاز پدیده ی سایش واقعه می افتد . به صورت معمول در محل خم لوله ها و یا این که در شیرهای کاهش دهنده ی فشار به جهت ارتقاء سرعت گاز , اندازه سایش عمده است .
پ – عامل های تخریب مکانیکی : نظیر ضربه های مکانیکی و یا جریانات القایی
ت – نقص در ساختار متالوژیکی لوله , اتصالات , شیرها و بقیه متعلقات
ث – نقص در اجرا و نصب شیرها و بقیه اتصالات فلنجی
ج – نقص در جوش لوله ها و اتصالات جوشی .
مهندس مظاهری در ادامه تسریع کرد: سالانه کارشناسان و بازرسین این واحد به طور مستمر و با برنامه ریزی و استراتژیک خاصی تمامی خطوط گازرسانی استان را مورد بررسی و بازرسی قرار می دهند .

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/09/11 - ١٠:٣٦
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 139

خروج
تصاویر منتخب

access deny